Pokud Vám název Koberovy nic neříká, tak vězte, že se jedná o vesnici s tisící obyvateli, která leží uprostřed trojúhelníku tvořeného městy Jablonec nad Nisou, Turnov a Semily. Na florbalové mapě jsou však Koberovy pojmem o něco známějším, neboť jejich elitní tým již počtvrté v řadě nastoupí v mužské Divizi. V loňském ročníku skončil na šestém místě a mimo jiné dokázal porazit také dva účastníky play-up o Národní ligu, Panthers Liberec a FbC Hradec Králové. Soutěžní ročník pak zakončil drtivou výhrou 15:6 nad Kolínem.

Tahouny jsou Dominik Reczai a Jan Novotný

Koberovy byly nasazeny již do prvního kola Poháru Českého florbalu, tím však propluly poměrně hladce. V pětičlenné základní skupině nestačily pouze na Florbalovou Akademii Mladá Boleslav a z druhého místa si zajistily postup do druhého kola. V něm však měly na mále - zápas s také divizní Slavií Praha poslal do prodloužení při powerplay Lukáš Hlava a v něm rozhodl o postupu Koberov do kola třetího Tomáš Jiránek. Klíčovými hráči Koberov jsou však jiní. Dominik Reczai zaznamenal v loňské základní části Divize B 72 kanadských bodů za 40 branek a 32 asistencí a Jan Novotný o pouhých devět bodů méně za 38 branek a 23 asistencí. Oba se umístili ve statistikách Divize B mezi pěti nejlepšími střelci.

Náchodský tým omladil

Před sezónou došlo v kádru elitního náchodského týmu k několika změnám. Ostrostřelec Vojtěch Bureš se po třech letech strávených v náchodském dresu vrací do Rtyně v Podkrkonoší a návrat do své domoviny, konkrétně do Všestar, hlásí také Miloš Macháček. Do přípravy se nezapojili ani Tomáš Kopecký a vinou dlouho přetrvávajících zdravotních problému ani Josef Čejpa, který však již loni odehrál pouhý jeden soutěžní zápas. Krátké hostování skončilo Marcelu Lehkému a střídavý start dalšímu z náchodských kanonýrů Janu Světlíkovi. Ten zaznamenal v prvním náchodském týmu 124 branek, nyní se však pokusí vybojovat si pevné místo v sestavě superligového Liberce.

A-tým však hlásí také zajímavé příchody. Florbalové náčiní oprášil David Kaválek a ze Rtyně v Podkrkonoší přichází Lukáš Zajíček. Z dorostenců si to rovnou do elitního týmu namířili talentovaní Daniel Kříž a Lukáš Jirásek a tak vše musel vykompenzovat a zkušenosti elitnímu týmu Náchoda dodat návrat obránce Jana Jiráka, který za náchodské Áčko odehrál od roku 2004 hned 212 soutěžních zápasů, čímž se řadí na čtvrté místo historických náchodských tabulek.

Lukáš Jirásek přichází z dorostenců rovnou do Mužů A

Postup ze třetího kola naposledy před třinácti lety

Po dlouhé letní přípravě, která se neuskutečňovala pouze v hale a na ovále, ale letos premiérově také v posilovně, dvou soustředěních, z nichž jedno bylo zaměřené primárně na kondici, dvou víkendových minicampech a přípravném turnaji v Kutné Hoře, kde Rytíři změřili síly s předními týmy Divize, je tu konečně možnost ukázat se v ostrém zápase. Náchod si však musí dát pozor! Přestože jeho bilance v pohárových zápasech je stále kladná (17 výher a 15 porážek), tak v posledních letech se mu moc nedaří. Loni byl nasazen až do čtvrtého kola, tam ale jeho pouť záhy skončila po debaklu na palubovce Hluku. A tak přes třetí kolo dokázali Rytíři postoupit vlastně jen jednou, a tento postup je již dost vousatý. Výhru 4:3 po prodloužení nad Královskými Vinohrady ze září roku 2007 ze současného kádru pamatují pouze Jiří Vlček a Jan Jirák.

Podaří se Náchodu na palubovce v Železném Brodě, kde hrají Koberovy své domácí zápasy, potvrdit roli favorita a utnout nepříznivou pohárovou sérii? To se dozvíme již v neděli.

TJ Sokol Koberovy vs. Florbal Náchod
3. kolo Poháru Českého Florbalu Sportovní centrum Železný Brod Neděle 6. září 17:00