Dnes na naše otázky odpovídat Daniel Kříž. Sedmnáctiletý útočník odpovídal na otázky z florbalového života. Danovi se v uplynulé sezóně dařilo nejen za náchodské juniory a dorostence, ale také dostal příležitost okusit tréninky juniorské reprezentace. 

Od mala jsem byl zvyklý, že jsem nastupoval do starších kategorií, vždy jsem měl velké herní vytížení.

Ahoj, Dane, florbalu se věnuješ od mládí, jaké byly tvoje florbalové začátky. Jak si se k florbalu dostal a jak dlouho už hraješ?

K florbalu jsem se dostal asi ve 3. třídě, kdy jsem chodil do družiny a tam se hrál florbal. Hrozně mě to bavilo běhat za míčkem. Tak jednoho dne jsem řekl mamce, že bych chtěl hrát florbal a trénovat. Moje začátky byly v pohodě. Z družiny jsem věděl už nějaké pravidla a do kolektivu jsem zapadl skvěle, protože už tam chodily i nějaké děti z družiny, které jsem znal. Florbal hraji už přes osm let.

Teď zrovna se florbalu nejde věnovat jako dřív. Sledovat můžeme jen omezené množství sportů. A tak by nás zajímalo, jestli máš nějakého oblíbeného sportovce, vzor nebo florbalového hráče? Sledoval si ve svých sportovních začátcích nějaký vzor? 

Od dětství jsem sledoval Lionela Messiho a byl to i můj vzor. Ve florbale se mi hodně líbil Milan Frydrych, ale postupem času se mi začal líbit svým herním stylem Filip Forman, kterého stále sleduji. Nadále sleduji Lionela Messiho a mnoho dalších sportovců jako je Conor McGregor, Kylian Mbappe.


A jak vypadají momentálně tvoje tréninky v období bez florbalu?

Snažím se trénovat alespoň dvakrát denně. Buď posiluji, běhám anebo si hraju s florbalkou. Ale normální trénink mi chybí, doufám, že se brzy vše vrátí k normálu.

Snažím se rozvíjet každým zápasem.

Jako hráč si v Náchodě poměrně vytěžovaný. V loňské sezóně si nastupoval za juniory a dorostence kde se ti individuálně hodně dařilo. V obou kategoriích si sbíral průměrně dva body za zápas. V letošní sezóně 2020/2021 si nastoupil už i za muže, jak vidíš svůj vývoj? Můžeš popsat největší rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi, kterých si všímáš?

Snažím se rozvíjet každým zápasem, i když to jsou junioři nebo muži. Muži jsou pro mě těžší, protože nastupuji poprvé v této kategorii. Junioři a dorostenci jsou lehčí než muži, ale podle toho, jaká se hraje soutěž. Od mala jsem byl zvyklý, že jsem nastupoval do starších kategorií, vždy jsem měl velké herní vytížení.


I když je pro tebe mužská kategorie těžší, nebral si to zároveň jako výzvu a posun ve své florbalové kariéře? Těšil si se, že budeš moct nastupovat za muže? Připravoval si se nějak individuálně?

Ano, těšil jsem se. Kvůli tomu jsem i v Náchodě zůstal. Připravoval jsem se, abych byl fyzicky na stejné úrovni. Každý den jsem se snažil něco dělat.

Rád boduji, když to vede k vyhraným zápasům.

Jak už jsme zmínili v kanadském bodování jsi skončil na prvním místě týmových tabulek v obou kategoriích. V celostátní lize juniorů sis dokonce svými trefami vysloužil celkově páté místo. A v našem minulém rozhovoru tě také zmínil David Cejnar, který nám prozradil, že se díky tobě v týmových statistikách posunul do role nahrávače. Sleduješ svoje statistiky? Motivujete se třeba nějak se spoluhráči? 

Byl jsem rád, že jsem nasbíral tolik kanadských bodů. Rád boduji, když to vede k vyhraným zápasům. Tak určitě se občas kouknu, jak na tom jsem oproti ostatním.

Dalším tvým úspěchem, který musíme zmínit je, že si se také účastnil tréninku širšího výběru reprezentace hráčů do 17 let. Jaká to pro tebe byla zkušenost?

Hlavním důvodem, proč jsem se tam dostal byl můj výkon na výběrech v Ostravě, kde se mi dařilo jak individuálně, tak týmově. Byla to skvělá zkušenost, protože nás trénovali výborní trenéři. Tréninky byly na vysoké úrovni.

Dostal jsem nějaké nabídky jít jinam, ale zůstal jsem v Náchodě.

Zmínili jsme tu alespoň některé z tvých úspěchů, které se ti v loňské sezóně podařily. Jak ty sám hodnotíš minulou sezónu?

Myslím si, že to nebyla špatná sezóna. Týmově se nám dařilo v dorostencích i juniorech. Byl jsem spokojen i se svým individuálním výkonem. Také jsem rád, že jsem zkusil jet do Švédska za Hradec Králové na turnaj GOTHIE, kde jsme byli druzí. Také jsem dostal nějaké nabídky jít jinam, ale zůstal jsem v Náchodě.


Jelikož se ti v tvé florbalové kariéře opravdu daří, nejde se nezeptat co tě ve sportu nejvíce motivuje?

 Vždy se posouvat, získávat zkušenosti a hrát zápasy.

Na konec se tě chceme zeptat na to co tě vlastně na florbale nejvíce baví? 

Vyhrávat zápasy a pomoct bodově k výhře.

Děkujeme za rozhovor! Ať se ti daří. 


autor: Nikola Remešová