2:3

TJ Slovan Havířov

Slovan Havířov

Náchod odvrátil v Ústí přímý sestup

V posledním kole základní části se vydali náchodští Rytíři na sever Čech, aby se zde pokusili překvapit loňského účastníka superligy a vybojovat si naději na udržení soutěže.

foto - Florbal Ústí

Náchodští měli před posledním kolem základní části na čtrnáctý Litvínov náskok pouze jednoho bodu, přičemž poslední čtrnáctý celek dle předpisu soutěže sestupuje do Národní ligy, zatímco týmy na desátém až třináctém místě bojují o prvoligovou příslušnost v play-down. Všechna utkání základní části probíhala ve stejný čas a situace tak byla zamotaná. Litvínovští v posledním kole přivítali jedenáctý Slovan Havířov a byla zde velká šance, že papírově přijatelného soupeře, který navíc odjel na výjezd přes celou republiku v řádně oslabené sestavě, porazí. A tak se tomu skutečně stalo - Náchodští tak museli zvítězit na palubovce Ústí, které ještě loni nastupovalo v nejvyšší české soutěži.

Komplikací byla rozsáhlá marodka na straně Náchoda. Z různých, většinou zdravotních, důvodů chyběli Lukáš Slabý, Jan Savický, Vojtěch Bureš, Jan Hrubý, Dan Kazda, Filip Geisler, Josef Čejpa, Filip Pajkrt či Tomáš Zíbr. Náchodští tak odcestovali na sever Čech pouze s dvanácti hráči do pole, avšak semknutí a odhodlaní poprat se o prvoligovou příslušnost. A na hřišti to bylo od samého začátku zápasu znát. Hráči Náchoda nastoupili proti favoritovi bez respektu a odměnou jim bylo vedení po brance Jana Světlíka ze šesté minuty. V patnácté minutě domácí vyrovnali, když se po Kolstrunkově přihrávce prosadil Tomáš Sattler. Domácí sice hráli v první části většinu času na balónku, Náchod však pozorně bránil a hrozil z rychlých brejků. Více gólových příležitostí měli Náchodští, žádnou další však během první části nezužitkovali a tak se šlo poprvé do kabiny za stavu 1:1.

Ve druhé části domácí na Náchod vlétli a Rytíři se přesvědčili o tom, jak vypadá pořádný zámek. Po rychlých gólech Viktora Kopeckého a Václava Vavrušky to bylo 3:1, domácí se však nechali rychlým vedením uchlácholit a polevili, za což byli potrestáni. Náchod totiž využil úpadku koncentrace a v rozmezí 32. až 38. minuty otočil čtyřmi brankami na 3:5. Dvakrát se trefil Jan Světlík, který dokonal hattrick, po jednom gólu zaznamenali kapitán Jiří Vlček a Ondřej Macháček.

Před závěrečnou částí si byli Rytíři vědomi, že dvougólové vedení proti celku, jakým je Ústí, nic neznamená. S přibývajícími minutami Ústečtí stále více a více tlačili, i tak se dostali florbalisté Náchoda k několika nadějným brejkům, které však neproměnili. Sedm minut před koncem základní hrací doby snížil Viktor Kopecký na rozdíl jednoho gólu a bylo zaděláno na drama. Hektický závěr však Rytíři s vypětím všech sil přežili a dvacet sekund před koncem zásluhou Jiřího Juhásze, jenž přidal pojistku do prázdné branky, rozhodli o svém vítězství 4:6 a účasti v play-down.

Konečná tabulka základní části 1. ligy

Vyjádření trenéra hostí p. Třešňáka Tomáše:
"Poctivost, nasazení a obětavost, to jsou vlastnosti, díky kterým jsme to tady urvali. Před všemi hráči smekám a děkuji jim za předvedený výkon. V posledních utkáních jsme ukázali, že dokážeme hrát vyrovnané zápasy s každým. Věřím, že nás dnešní výkon zase posune o kousek dál a zkušenosti prodáme v play-down. Díky soupeři za zápas a hodně štěstí do play-off."

Vyjádření domácího trenéra p. Marka Vojty:
"Radši bych napsal, že nás soupeř přehrál bojovností a odhodláním udržet ligu, ale stačil mu k tomu průměrný výkon. Soupeř solidně bránil v hluboké obraně, pomohl mu k vítězství dobrý výkon brankáře a naše nedůslednost v útočných dovednostech. Děkuji fanouškům a máme u nich velký dluh."

FLORBAL ÚSTÍ vs. FLORBAL PRIMÁTOR NÁCHOD    4:6    ( 1:1 , 2:4 , 1:1 )

Odkaz na statistický report ze zápasu

Prvním sestupujícím do Národní ligy se tak stal Bivoj Litvínov. Týmy na desátém až třináctém místě čeká play-down. Náchodští se v sérii hrané na čtyři vítězné zápasy utkají se Slovanem Havířov a začnou dvojzápasem na půdě soupeře.